Sbírka publikací obcí jižní Moravy

Zviditelníme knihy a další publikace o Vaší obci prostřednictvím dlouhodobého projektu s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně formou zařazením do Katalogu regionální literatury KJM v Brně. 


Usilujeme o to být seriózním partnerem institucím, které působí v oblasti samosprávy a místní správy. Jelikož Euroregion Pomoraví hraje důležitou roli nejen v oblasti přeshraniční spolupráce, ale i v podpoře cestovního ruchu, vznikla tak myšlenka vytvořit sbírku publikací o obcích na jižní Moravě a pomoci tak propagovat naše členské obce. Publikace sbíráme již od roku 2017.

Sbírka publikací

Na Valné hromadě (dále jen VH) konané v roce 2017 v Hodoníně, v té době ještě SOM JM projednávala i otázku propagace jednotlivých obcí navenek. V diskusi zazněl námět vytvořit sbírku propagačních publikací členských obcí s následnou možností přidružit k této sbírce další publikace o obcích z celé JMK. Aby tak mohl vzniknout komplexní soubor knih/publikací o obcích jižní Moravy.


Sekretariát SOM JM (nyní EUPO) tedy uzavřel s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně smlouvu o partnerství a začal shromažďovat publikace od svých členských, ale i ostatních Jihomoravských obcí. Následně je předává KJM v Brně, která tyto publikace katalogizuje, archivuje a taktéž nabízí jako regulérní výpůjčku ke čtení všem zájemcům o lokální i regionální literaturu.


Zde naleznete kompletní seznam obdržených publikací od členských obcí a měst EUPO, které byly předány do Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Jsou katalogizovány a připraveny k výpůjčce.


V návaznosti na sbírku publikací členských obcí vznikla společná aktivita propagující obce, jejich historii i současnost a také místní umělce – autorská čtení.


Jak se může připojit Vaše obec?

Pokud chcete uveřejnit i publikace Vaší obce, dovolujeme si Vás požádat o zaslání dvou publikací na sekretariát EUPO (Výstaviště 405/1, 603 00 Brno). Jaká publikace nejlépe reprezentuje Vaši obec, necháváme na Vašem laskavém zvážení.


Další aktivity

Knihovna Jiřího Mahena v Brně ve spolupráci se EUPO vytvořila sérii příspěvků nazvaných "Křížem krážem Moravou" k propagaci EUPO a knih poskytnutých jejími členy na Facebooku Knihovny.


V každém příspěvku bude vždy několik knih, které spolu geograficky ladí a příspěvek bude prezentován formou tipů na výlet. Zájemci, kteří by se chtěli o obcích dozvědět více, najdou informace právě v těchto knihách, které mohou díky Sdružení obcí a měst jižní Moravy a jejich členů najít v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Příspěvky vychází vždy o víkendu v počtu jednoho až dvou příspěvků.


Příspěvky naleznete na https://www.facebook.com/kjmbrno.

Zde naleznete například pozvánku do Hodonína.